Jaké argumenty vedou k tomu, že vás stavba levného betonového plotu https://www.montazmpc.cz/ na klíč může vyjít nakonec levněji, než když si jej postavíte sami?
Přeprava a složení materiálu – pokud se rozhodnete plot stavět sami, objednáte si např. ve stavebninách jednotlivé dílce a po zaplacení vystavené faktury si je budete muset nějakým způsobem odvézt. A zde velmi záleží na tom, kdo a za jakých podmínek s vámi přistoupí na vzájemnou dohodu. Jestliže stavíte půl druhého metru vysoký plot například pro oplocení zahrady o rozměrech 20 x 30 metrů, budete potřebovat přibližně tři stovky desek a padesát sloupků, což je v celkovém součtu odhadem 24 tun materiálu. To znamená přibližně 16 přepravních palet, které vám musí někdo někam přivést a složit. Bude k tomu zapotřebí speciální nakladač či vysokozdvižný vozík a pro vás to znamená pronajmout jej i s řidičem. Toto vše je však již v ceně výstavby plotu na klíč.
Výkopové práce – vykopat 80 cm hluboké otvory pro čtyři sloupky, pokud stavíte krátkou zídku např. pro návětrnou stranu pergoly, je celkem snadné, zvláště tehdy, jedná-li se o běžnou ornou půdu. Toto zvládnete během jednoho odpoledne sami. Ovšem vykopat otvory pro padesát sloupků v obtížnějším terénu se stavebními sutinami, s ukrytými balvany, pískovcovým skaliskem nebo jílovou hlínou, to už je jiná písnička. Tehdy se vyplácí sjednat si na tuto práci profesionální kopáče, a ty také musíte samozřejmě zaplatit. Výhodnější je však výstavba plotu na klíč, protože i tuto práci máte v ceně.
Výstavba oplocení – poslední obtížnou zkouškou je stavba plotu, resp. zvedání jednotlivých desek do výšky. Pokud je plot vysoký dva metry, každou z desek musíte zvednout do výšky dva a půl metru, abyste ji pak zasunuli do drážek ve sloupcích, a k tomu potřebujete nějakou mechanizaci. Nejlépe autojeřáb nebo elektrický zvedák – kladkostroj. A to jsou pochopitelně zas další peníze navíc.