Lidé občas váhají s pořízením pokojových květin, protože si nejsou úplně jistí, zda zvládnou péči o rostlinu a jestli mají doma ty správné podmínky. Často také neví, co s rostlinou během období vegetačního klidu. Na péči o hvězdník není nic složitého a zvládne to každý.

Jak si tuto nádhernou tropickou rostlinu pěstovat i v našich klimatických podmínkách se lidé naučili už na konci 17. století, kdy se začaly hromadně stavět skleníky, a to jak v botanických zahradách, tak i u soukromých obydlí. To umožnilo i v chladnějších oblastech pěstovat rostliny z tropického a subtropického pásma.

hvezdnik

Hvězdník patří k rostlinám Amaryllisů a jeho domovem je tropická Amerika. V přírodě se vyskytuje asi 75 poddruhů, které se liší barvou a tvarem květů. Rostliny mají velkou cibuli, která se dává z poloviny do substrátu a z poloviny se nechává nad zeminou. Listy ve tvaru pásů vyrůstají z cibule a dole tvoří růžici. Listy dosahují délku i půl metru a rostou velmi rychle. Ještě rychleji potom vyroste z růžice vysoký a robustní sloupovitý stonek na jehož konci se z pupenů vytvoří okvětí. To tvoří většinou 2 až 4 květy. Květy mají různou barvu, nejčastěji jsou růžové a bílé nebo vínové, rudé či žluté. Uvnitř každého květu jsou tyčinky jasně žluté barvy. Právě v době květenství rostlina potřebuje teplo a živiny. Ideální jsou teploty kolem 25 °C. Ty jsou v bytech nejčastěji v blízkosti zdrojů tepla. Optimální je mít květináč na okně pod kterým je radiátor.

hvězdník1

Výhodou hvězdníku je, že si zdravou cibulku můžete uchovávat suchou a zabalenou v papíře v temnu a chladu (asi 12 °C) a cibuli zasadit a probudit k životu podle vlastního rozhodnutí (třeba na Velikonoce) Po odkvětu si zase suchou cibulku uskladníte a necháte ji odpočinout před dalším použitím. V domě ji nejvíce vyhovují okna na jihovýchod nebo jihozápad. Půda by měla být buď přímo pro cibuloviny nebo růže. Pokud takový substrát nemáte, stačí i ten univerzální, nebo si můžete vyrobit vlastní. Rostlina potřebuje neutrální nebo mírně kyselou půdu.