Plastové palety z masivního dřeva, hrubě opracované a nehoblované, si poradí i s extrémně těžkými břemeny. Můžete na ně v souvislé statické zátěži (na celé ploše palet) naložit až dvě tuny nákladu a můžete se spolehnout, že jej dopraví na místo určená bez úhony. Jenže paleta ze dřeva poměrně rychle stárne a v brzké době se s ní musíte rozloučit. V průběhu přepravy také cestou posbírá spoustu prachu a dalších nečistot, zešedne, a pak už se hodí leda tak pro výrobu svérázného nábytku, za předpokladu, že dřevo bude důkladně vybroušené a hladké.
Výrobci speciálních plastových kontejnerů o objemu tisíc litrů se však nespokojili s dřevěnými paletami a pustili se do vývoje konstrukčně propracovanější plastové palety. Jde totiž o to, že dvě tuny je příliš málo na to, aby paleta unesla až pět těchto kontejnerů vyskládaných na sebe. Tímto způsobem se například přepravují ovocné džusy, pasírovaná zelenina, mražená ovocná dřeň a podobné polotekuté či tekuté potravinářské komodity, přičemž nosnost každého kontejneru je pět tun. Teoreticky tedy může vyskládat pět kontejnerů na sebe, ale pod ně musíte vložit paletu nikoli dřevěnou, nýbrž opět plastovou.
Výrobcům se povedl skutečně husarský kousek, paleta ze speciálního tvrzeného plastu unese skutečně pět tun, tedy jeden a půl násobek toho, co zvládne nová paleta dřevěná. Palety z plastu je zároveň zhotovena tak, aby jí bylo možno snadno udržet v čistotě, a tak nehrozí, že by zašpiněná paleta kazila reputaci logistické firmě nebo přímo samotným pěstitelům ovoce a zeleniny.
Plastové palety mají unifikované rozměry palet dřevěných, lze s nimi tedy manipulovat obvyklým způsobem prostřednictvím paletizačního či vysokozdvižného vozíku. Jsou určené do prostředí s extrémními teplotami ovzduší, co se týče letních veder i zimních mrazů, jsou odolné vůči UV záření a nevadí jim srážky, vyšší vzdušná vlhkost, prach a organické nečistoty.