Pokud člověk potřebuje půjčit peníze, ale neuspěje s touto potřebou ani u příbuzných, ani u přátel a známých, nezbývá mu, než se obrátit na nějakou tu finanční instituci. Protože ty tu jsou přece i od toho, aby lidem finance půjčovaly. A proto dotyčný zajde – jak to máme zažité – do nějaké té banky s vírou v to, že si odsud odnese to, čeho je mu zapotřebí.
Ovšem nejednou tomu tak není. Vyplní tam nějaká ta lejstra, doloží to či ono, čeká a nakonec přijde zamítnutí. Třeba proto, že má podle názoru tamních úředníků nízké příjmy, nedostačující daňové přiznání nebo dokonce vše mařící záznam v registru dlužníků.
Může se to stát kdykoliv komukoliv. Banky mají prostě svá jasně daná pravidla, která je pro leckoho ze žadatelů obtížné splnit.
A pak může být takový odmítnutý žadatel rád, že existují i alternativy, tedy nebankovní hypotéky bez registru. Protože tady se dá přijít k penězům daleko snáze, pravidla nebankovního sektoru nejsou ani zdaleka tak přísná.
V případě nebankovní hypotéky stačí vlastně mít jenom nějakou tu nemovitost, již by bylo možné dát do zástavy jako záruku, že budou peníze řádně splaceny, pak musí mít člověk alespoň takový příjem, ze kterého bude schopen splácet, a v jeho registru dlužníků se smí objevit i nějaký ten záznam, pokud tedy není rizikem pro budoucí splácení.
Kdo splňuje tyto podmínky, má velkou naději na to, že se žádostí o zmíněný finanční produkt uspěje. Že poté, co vyplní on-line formulář, odešle e-mailem několik fotografií zmíněné nemovitosti k posouzení, probere podrobnosti se zaměstnancem oné nebankovní instituce, akceptuje podmínky a podepíše smlouvu, dostane své peníze, tedy až sedmdesát procent odhadní ceny zastavované nemovitosti. Za podmínek, které bývají nejednou jako šité na míru konkrétnímu žadateli. Který může splácet třeba i celých třicet let po malých částkách a se slušným úrokem, ale také vše splatit předčasně a bez sankcí, který může použít tyto prostředky na cokoliv.
A co si přát více?